Yaşar Kemal Platformu, Stuttgart’ta yaşayan ünlü karikatürist Erdoğan Karayel’in “Yaşar Kemal ve İnce Memed” çalışmasının büyük ustayı temsil edebilecek en iyi çalışma olduğuna karar verdi.

AF (Stuttgart)

Dünyaca ünlü Türk yazar Yaşar Kemal’in ölümünün ardından açılan ve büyük usta adına çeşitli etkinlikler düzenleyen “Yaşar Kemal Platformu”, etkinliklerinde kullanmak üzere bir görsel arayışına girdi.

Yüzlerce sanatçının çizdiği portreler tek tek incelendi ve ünlü karikatürist Erdoğan Karayel’in “Yaşar Kemal ve İnce Memed” çalışmasının büyük ustayı temsil edebilecek en iyi çalışma olduğuna karar verildi.

Ancak, bu çalışmanın kullanım hakları için sanatçıdan izin alınması gerekiyordu. Platform yetkilileri, Karayel’e sosyal medya üzerinden ulaşarak çalışmasının kullanılması için izin istedi. Karayel, seçimlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek kullanım iznini seve seve verdi. Sonrasında çalışma afiş, pankart ve çeşitli mecralarda görsel olarak kullanılmaya başlandı.

“Yaşar Kemal Platformu”, Karayel’in çalışmasıyla açılıyor. Platform yetkilileri oldukça sahiplendikleri bu çalışmaya ilişkin platform ana giriş sayfasında bir de yazı yazdılar. Yazıyı aynen aktarıyoruz…

Koca Osman’ın evinde bir İnce Memed saklanır…

“Toros Dağları’nın etekleri ta Akdeniz’den başlar. Anavarza Ovası’nda, Vayvay Köyü’nde, Koca Osman’ın evinde bir İnce Memed saklanır. Korktuğundan değil, ufak tefektir ama korku nedir bilmez. Ağalara kafa tutar, insanı köle eden sisteme kafa tutar, gözünü kırpmaz haklarından gelir.

Titrek adımlarla basarken toprağa İnce Memed’le tanıştık, ondan aldık bugün sahip olduğumuz cesareti. Anadolu’nun öyküsünü, Anadolu insanının cesaretini Yaşar Kemal’den dinledik. Onun kahramanlarıyla kahraman olduk, onun öğrettikleriyle fark ettik kendi gücümüzü. Biraz daha cesur, biraz daha güçlü olmak için ‘platform’ çerçevesinde bir araya geldiğimizde, güzel bir fotoğrafımız olsun istedik. Bu fotoğrafta hem Koca Yaşar olmalıydı hem İnce Memed. Hem dağın öteki yüzündeki güneşi göstermeliydi, hem Çukurova toprağından sunmalıydı bir avuç. Hepsini bir arada ancak yukarıda gördüğünüz çizimde bulduk.

Yaşar Kemal Platformu adına yaptığımız tüm çalışmalarda bizi temsil eden bir simgeye dönüştü bu çizim. Biz bir logo mantığıyla yaklaşmamış olsak da o artık bizimle özdeşleşti. Yaşar Kemal temalı çizim yapan çok sayıda sanatçı vardı, ama bizim gönlümüzü fetheden Erdoğan Karayel oldu. Emek emek resmettiği bu ‘Yaşar Kemal ve İnce Memed’ çizimini kullanmak için kendisinden izin istediğimizde, göstermiş olduğu anlayış ve ilgi nedeniyle daha fazla sahip çıktık eserine. Kendisinin de bizler gibi İnce Memed ruhuna sahip olması içimizdeki coşkuyu körüklemiş oldu.

Yaşar Kemal’in İnce Memed’i gibi bizler de devrin Abdi Ağaları ile mücadele ediyor, Muhterem Yoğuntaş’ı gibi tüm yoksunluklarının içerisinde var olmak için çabalıyoruz. Bu çabada, eserini kullanmamıza izin vermekle bileğimize güç verdiği için Erdoğan Karayel’e teşekkür ediyor ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Ve bir kez daha diyoruz, bu kez daha yüksek çıkıyor sesimiz: Değer… Gözleri kocaman çocuklar için mücadeleye değer…”

(Avrupaforum.org’da yayınlanan haberdir.)